НІТРАТИ В НАШІЙ ЇЖІ



                                              Добрий день шановні читачі




Сьогодні ми поговоримо на тему нітрати в овочах.

Скоро прийде весна і разом з цим приходить пора накопичуватися новими амінокислотами и вітамінами. Але у наш час більшість агрономів починає використовувати нітрати и нітрити в вирощуванні овочів і фруктів.
Що ж таке ці нітрити і нітрати?

Нітрати це солі азотної кислоти, яких дуже багато в навколишнім середовищі, наприклад у ґрунті або воді. Азот, поряд з фосфором і калієм, становить основу харчування рослин, у тому числі і овочів. Нітрати входять до складу багатьох добрив, наприклад калійна селітра, кальцієва селітра, аміачна селітра і т.п. Нітрати можуть також стати причиною виникнення раку і інші захворювання.


Нітрити  дуже шкідливо впливають на організм людини. Вони перетворюють гемоглобін у метгемоглобін, що не здатний переносити кисень. У результаті може розвитися кисневе голодування тканин і організму в цілому. Одночасно в крові зростає вміст молочної кислоти, холестерину, знижується кількість білків. Особливо шкідливі нітрати для дітей і вагітних жінок.


 Але у невеликих об’ємах їх можно уживати у їжі. Наприклад ця схема покаже їх дозволенний вміст на 1 кг продукту.
Картопля

Капуста

Морква

Огірки

Томати

Цибуля

Дині

Кавуни

Кабачки

Яблука

Груші

Перець

Виноград

Буряк
250мг

900мг

400мг

200мг

250мг

80мг

90мг

60мг

400мг

60мг

60мг

300мг

60мг
1400мг

В ново зрізаних овочах і фруктах кількість цих речовин малий, але з часом вони накопичуються і становляться дуже шкідливими.

Їхня кількість зростає в процесі зберігання овочів і фруктів за певних умов, наприклад якщо зберігати биті, ушкоджені або брудні овочі в сирому ,теплому приміщенні. Таке середовище сприяє розмноженню мікроорганізмів та бактерій , а заодно і збільшенню кількості нітритів.  Однак нітрати використають не тільки для добрива рослин, але і для підгодівлі тварин, вирощуваних на забій. Вони накопичуються в тканинах мяса, а пізніше надходять із їжею в організм людини.
Нітрати і нітрити широко використаються в сучасній харчовій промисловості як харчові добавки в мясних продуктах для збереження кольру і свіжості, у сирі і рибіяк консерванти. Однак давно вже доведене, що вживання нітратів і нітритів як фіксатори фарбування приносить непоправну шкоду здоровю.
  




Які ж ознаки гострого отруєння нітратами?

   •Виражена синюшність шкіри та слизових оболонок (дуже рідко може бути різка           блідість);
   •різка загальна слабкість, сонливість, (у дітей неспокійна поведінка);
   •запаморочення голови, сильні головні болі, потемніння в очах;
   •задишка;
   •порушення координації;
   •зниження артеріального тиску, збільшення частоти серцевих скорочень;
 
     у важких випадках – судоми, втрата свідомості, коматозний стан.

                                                                                Як боротися з отруєнням нітратами?
При отруєнні нітратами лікування включає в себе комплекс заходів щодо усунення гіпоксії, відновленню гемоглобіну, прискорення виведення токсинів з організму.

Внутрішньовенно вводять розчини метиленового синього, аскорбінової кислоти, глюкози, тіосульфату натрію. Призначають кисневу терапію.

Також використовують препарати для підтримки серцевої діяльності і відновлення тканинного дихання: кофермент А, Кокарбаксилазу, інсулін.





Які підведемо підсумки,щодо отруєнням нітратами.


В результаті неправильного застосування азотних добрив, в грунті і воді можуть накопичуватися з'єднання азотної кислоти - нітрати. Вони переходять в овочі і фрукти і потрапляють в організм людини. Розвивається отруєння нітратами, симптоми і лікування якого схожі з отруєнням нітритами і нітрозаміни.  Порушуються процеси постачання тканин киснем через перехід гемоглобіну в неактивна сполука - метгемоглобін. Зовні це проявляється синюшностью губ і нігтів, задишкою, запамороченням, падінням артеріального тиску, порушенням серцевої діяльності, головними болями. Важкі отруєння викликають сильну гіпоксію (брак кисню), судоми, кому і можуть привести до летального результату. Особливо чутливі до нітратів діти у віці до року і люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями.

1 комментарий: